Cesta do pravěku aneb Pravěká ZOO

novinka pro školní výlety

Krokodýli sami o sobě jsou žijícími fosiliemi, jejich předci se objevili na Zemi zhruba před 220 miliony let, nálezy současných druhů krokodýlů se datují do doby před více než 30–ti miliony let. Nejstarší současnou zkamenělinou je kajman černý /melanosuchus niger/, tato žijící zkamenělina byla popsána původně pod názvem Melanosuchus fischerii, po srovnání se vzorky současných krokodýlů, byl tento druh shledán totožným právě se současným kajmanem černým.

Žijících fosílií je ale daleko více. rozhodli jsme se je představit ve společné expozici naší zoo a zoologického muzea.

Tato expozice začíná ve druhém poschodí ZOO – v teráriu s převzácnými gaviály indickými. Gaviálové jsou na rozdíl od černého kajmana nejmladšími příslušníky řádu krokodýlů, objevili se v této vývojové řadě na počátku třetihor. A právě s gaviály obývá terárium další třetihorní relikt – karetka novoguinejská – jediná z karetovitých želv žijící ve sladké vodě. Společně s nimi zde dále žijí pravěké kostnaté ryby – kostlíni obrovští a kubánští. Datum jejich vzniku se počítá před 150 miliony let. Dále pak pokračuje expozice bezobratlými – uvidíte zde živého štíra a preparáty hlubokomořských krabů. Svým stářím se řadí obě skupiny ještě před krokodýly.

Dalším zajímavým exponátem je kostra a dermoplast živočicha, u něhož se mísí znaky savců a plazů – jde o savce, který snáší vejce a mláďata odchovává ve vaku a kojí mateřským mlékem, ježura novoguinejská.

Dále jsou zde vystaveny lebky ptáků a savců, kterým vévodí lebka kriticky ohroženého nosorožce černého /Diceros bicornis michaeli/ a gorily horské /Gorilla beringei/ – tuto lebku nemůžete vidět nikde jinde v České republice. Anatomické preparáty živočichů budou obměňovány a tak se můžete těšit na další unikátní exempláře.

Tím ale naše návštěva pravěku nekončí. Na závěr se můžete těšit na živou fosílii – na Bahníka západoafrického. Tito zástupci ryb jsou považování za přímé předchůdce dnešních obojživelníků. Bahníci mají žábry i plíce, které jsou hodně podobné plicím primitivních obojživelníků. Umožňují jim dýchat atmosférický vzduch. A na úplný závěr se s Vámi rozloučí největší sladkovodní želva na světě, která je známá ostrými hákovitými čelistmi a pro ni typickou metodou lovu kajmanka supí.

Chcete se celá skupina vyfotografovat u krokodýlů? Přijeďte k nám do Krokodýlí ZOO!

  • zvýhodněné vstupné pro děti + 1 doprovod na 10 dětí ZDARMA!
  • u nás uvidíte zástupce všech krokodýlů
  • expozici mláďat, inkubátor s vajíčky
  • expozici jedovatých hadů
  • doprovodná expozice ”pravěkých zvířat” – kostlín obrovský (Atractosteus spatula), karetka novoguinejská (Carettochelys insculpta), …atd.
  • doprovodná expozice zoologického muzea – osteologické preparáty ryb, obojživelníků, plazů, ptáků (např. kompletní kostra největší známé žáby – veleskokana goliášího Conraua goliath)
  • zajímavé informace o průběhu záchranných programů na kriticky ohrožené druhy krokodýlů – krokodýl siamský (Crocodylus siamensis), gaviál sundský (Tomistoma schlegelii), … atd.
  • průvodce a výklad v ceně (kromě víkendů a letních prázdnin)

  • na závěr prohlídky krokodýlí ZOO možnost vyfotografování celé skupiny u krokodýlů

Vstupné mateřská škola

Dítě

80,- Kč

doprovod na každých 10 dětí

Zdarma

Vstupné základní škola

Žák

120,- Kč

doprovod na každých 10 dětí

Zdarma

Vstupné střední škola

Student

205,- Kč

doprovod na každých 10 studentů

Zdarma

Pro školní exkurze a výlety je zoo otevřena od 9:00 hod. po telefonické domluvě
+420 722 940 080asistentka ředitele
+420 725 155 648pokladna ZOO
 info@krokodylizoo.cz