Světová výstava bílých a strakatých krokodýlů 

 

Bílá zvířata, ať jsou to albíni nebo leucisté, patří mezi vzácné genetické odchylky, které se občas objevují i u krokodýlů. V přírodě obvykle nemají velkou šanci na přežití, neboť jsou velmi nápadná a padají často za oběť predátorům. Zároveň je s bílým zbarvením mnohdy spojená i nižší životaschopnost těchto zvířat. Tím pádem jsou i velkým chovatelským oříškem, neboť je problém je dlouhodobě držet při životě a jejich případné rozmnožení patří k vrcholným kouskům chovatelství.

Z těchto důvodů Krokodýlí ZOO Protivín, která se věnuje zejména kriticky ohroženým druhům, si dovolila jako doprovodnou kolekci vytvořit sbírku bíle zbarvených krokodýlů. V současné době je v Protivíně chován bílý gaviál sundský, bílý krokodýl nilský a skupina albinotických aligátorů severoamerických. ZOO Protivín tak má bíle zbarvené zástupce tří podčeledí krokodýlů, což je světový unikát.

Dalším unikátem jsou dva strakatí krokodýli nilští s modrými a bílými skvrnami. Jedná se o vzácné zbarvení piebald, což je částečný abinismus. Samec má navíc jedno oko světle modré. V Evropě toto zbarvení krokodýlů uvidíte pouze v naší ZOO.

          

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!